# 99003-1209GRUEN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 99003-1209GRUEN
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/99003-1209gruen
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/99003-1209gruen#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Burst Pressure:** 421 PSI (29 bar)
- **Color:** Green
- **Fluid Type:** Vacuum
- **Inner Diameter:** 0.354" (9.00mm)
- **Material:** Polyester, Polyurethane (PUR)
- **Minimum Bend Radius:** 2.165" (55.00mm)
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 70°C
- **Outer Diameter:** 0.472" (12.00mm)