# 98464-F61-42ULF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 98464-F61-42ULF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/98464-f61-42ulf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/98464-f61-42ulf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.157" (4.00mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2A (AC/DC)
- **Fastening Type:** Latch Holder
- **Features:** Keying Slot
- **Insulation Color:** Cream
- **Insulation Height:** 0.240" (6.10mm)
- **Insulation Material:** Thermoplastic
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 42
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 200V (AC/DC)