# 969M101-24-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 969M101-24-1
- **Manufacturer:** Cicoil
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/969m101-24-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/969m101-24-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/67/71/1267713-CI30B-1000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.220" (5.59mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Flexx-Sil
- **Jacket Color:** Clear
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 165°C
- **Voltage:** 12kV
- **Wire Gauge:** 24 AWG