# 969M101-18-2TPS-025
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 969M101-18-2TPS-025
- **Manufacturer:** Cicoil
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Flat Ribbon Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/969m101-18-2tps-025
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/969m101-18-2tps-025#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Flat Cable
- **Features:** Hi-Flex
- **Jacket (Insulation) Material:** Flexx-Sil聶
- **Jacket Color:** Clear
- **Length:** 25.0' (7.62m)
- **Number of Conductors:** 4 (2 Pair Twisted)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 165°C
- **Ratings:** UL E324413, CE
- **Ribbon Thickness:** 0.210" (5.33mm)
- **Ribbon Width:** 0.380" (9.65mm)
- **Shielding:** Shielded
- **Voltage:** 20 kV
- **Wire Gauge:** 18 AWG