# 969M101-14-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 969M101-14-4
- **Manufacturer:** Cicoil
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Flat Ribbon Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/969m101-14-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/969m101-14-4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/89/78/1189786-CI14D-1000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Flat Cable
- **Features:** Hi-Flex
- **Jacket (Insulation) Material:** Flexx-Sil聶
- **Jacket Color:** Clear
- **Length:** 1000' (304.80m)
- **Number of Conductors:** 4
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 165°C
- **Ratings:** UL E324413, CE
- **Ribbon Thickness:** 0.190" (4.83mm)
- **Ribbon Width:** 0.610" (15.49mm)
- **Shielding:** Unshielded
- **Voltage:** 20 kV
- **Wire Gauge:** 14 AWG