# 969M101-12-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 969M101-12-1
- **Manufacturer:** Cicoil
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/969m101-12-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/969m101-12-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.300" (7.62mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Flexx-Sil
- **Jacket Color:** Clear
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 165°C
- **Voltage:** 42kV
- **Wire Gauge:** 12 AWG