# 9628B-54-60
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9628B-54-60
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9628b-54-60
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9628b-54-60#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Quick-Stick
- **Backing, Carrier:** Polyethylene-Terephthalate (PET)
- **Color:** Black
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 200°F (93°C)
- **Thickness:** 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 54.00" (1.37m)