# 9615R5.1KL2.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9615R5.1KL2.0
- **Manufacturer:** SENSATA
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9615r5-1kl2-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9615r5-1kl2-0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/72/83/14728316-1724-1065-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round Shaft
- **For Measuring:** Linear Position
- **Linear Range:** 0 ~ 38.10mm (0 ~ 1.50")
- **Linearity:** ±0.35%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 135°C
- **Output:** Resistive
- **Resistance:** 5.1 kΩ
- **Resistance Tolerance:** ±25%