# 960-19-12-S-AB-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 960-19-12-S-AB-0
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/960-19-12-s-ab-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/960-19-12-s-ab-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Push Pin
- **Fin Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Length:** 0.748" (19.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Square, Pin Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 8.60°C/W @ 200 LFM
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 0.748" (19.00mm)