# 95C06D4T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 95C06D4T
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/95c06d4t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/95c06d4t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 9.50mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.05A @ 12VDC
- **Features:** Tactile Feedback
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 260gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Outline:** 6.20mm x 6.20mm