Part Number: 95C06D3T Manufacturer: Grayhill Inc. Category: Switches Subcategory: Tactile Switches Product URL: https://distyparts.com/product/95c06d3t RFQ URL: https://distyparts.com/product/95c06d3t#rfq Summary: 95C06D3T is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Grayhill Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 95C06D3T is a tactile switches from Grayhill Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actuator Height off PCB, Vertical: 9.50mm Actuator Orientation: Top Actuated Actuator Type: Standard Circuit: SPST-NO Contact Rating @ Voltage: 0.05A @ 12VDC Features: Tactile Feedback Illumination: Non-Illuminated Mounting Type: Through Hole Operating Force: 160gf Operating Temperature: -25°C ~ 70°C Outline: 6.20mm x 6.20mm Switch Function: Off-Mom Termination Style: PC Pin Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/grayhill-inc Category Page: https://distyparts.com/category/switches/tactile-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/95c06d3t