# 953BXW2P5KSF-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 953BXW2P5KSF-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/953bxw2p5ksf-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/953bxw2p5ksf-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/95/2152951-338-4461-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 2.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 14 mΩ
- **Height:** 1.614" (41.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 275V