# 950504-6102-AR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 950504-6102-AR
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/950504-6102-ar
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/950504-6102-ar#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/65/61/66/6561663-3M9399-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.098" (2.50mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 4
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 1000V