# 947D151K122ACGSN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 947D151K122ACGSN
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/947d151k122acgsn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/947d151k122acgsn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/50/57/2150571-338-3634-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 150 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.8 mΩ
- **Height:** 2.992" (76.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.260" (32.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 85°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)