# 947C511K901BGHS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 947C511K901BGHS
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/947c511k901bghs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/947c511k901bghs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/57/2153575-338-3631-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 510 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.2 mΩ
- **Features:** Long Life, Low ESR
- **Height:** 5.591" (142.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 900V