# 947C361K801CAMS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 947C361K801CAMS
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/947c361k801cams
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/947c361k801cams#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/84/2146846-338-1398-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 360 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.9 mΩ
- **Features:** Long Life, Low ESR
- **Height:** 3.898" (99.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.543" Dia (90.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V