# 944U520K142ABI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 944U520K142ABI
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/944u520k142abi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/944u520k142abi#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/84/2146842-338-4513-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 52 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.1 mΩ
- **Height:** 2.047" (52.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.327" Dia (84.50mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1400V (1.4kV)