# 944U101K801AAI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 944U101K801AAI
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/944u101k801aai
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/944u101k801aai#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/15/2152154-338-4514-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 100 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 0.5 mΩ
- **Height:** 1.614" (41.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.327" Dia (84.50mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V