# 944L660K102AAM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 944L660K102AAM
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/944l660k102aam
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/944l660k102aam#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 66 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 0.5 mΩ
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Height:** 1.594" (40.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.327" Dia (84.50mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)