# 940C16P22K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 940C16P22K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/940c16p22k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/940c16p22k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/08/2145081-338-1175-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 7 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.004" Dia x 1.339" L (25.50mm x 34.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)