# 936C4W4P7K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 936C4W4P7K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/936c4w4p7k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/936c4w4p7k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/82/2149829-338-4496-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4.7 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 7 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.880" W, 0.640" T x 1.750" L (22.35mm, 16.26mm x 44.45mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V