# 932C4W10J-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 932C4W10J-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/932c4w10j-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/932c4w10j-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/90/2149901-338-4493-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.8 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.181" Dia x 1.654" L (30.00mm x 42.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V