# 930C4P27K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 930C4P27K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/930c4p27k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/930c4p27k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/25/2148259-338-3944-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.27 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.421" Dia x 1.000" L (10.70mm x 25.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V