# 92S7D22D24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 92S7D22D24
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/92s7d22d24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/92s7d22d24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 68.6 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 300VAC, 300VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)