# 9250A-104-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9250A-104-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9250a-104-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9250a-104-rc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/91/44/9191446-M10082-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120mA
- **Current Rating (Amps):** 160 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.12Ohm Max
- **Frequency:** 10MHz
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 2.5MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
- **Tolerance:** ±10%