# 91MCE18-P2B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 91MCE18-P2B
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/91mce18-p2b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/91mce18-p2b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** DPST-NO/NC
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC), 550mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.031" (0.8mm)
- **Features:** Cable Length 2m
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 1122gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.125" (3.2mm)
- **Pretravel:** 0.071" (1.8mm)
- **Switch Function:** On-Mom, Off-Mom
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage Rating:** 120 V