# 9106-12RED
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9106-12RED
- **Manufacturer:** E-Z-Hook
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9106-12red
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9106-12red#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Single, Stackable
- **2nd Connector:** Banana Plug, Single, Stackable
- **Cable Length:** 12.0" (304.80mm)
- **Configuration:** Banana to Banana
- **Contents:** 1 Lead, Red
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Stacking Method:** Front Stacking (Both Connectors)
- **Type:** Patch Cord
- **Wire Gauge:** 22 AWG