# 90E24PYGI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 90E24PYGI
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Energy Metering
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/90e24pygi-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/90e24pygi-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Input Impedance:** 1kOhm, 50kOhm
- **Measurement Error:** 0.5%
- **Meter Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 28-SSOP
- **Voltage:** 2.4V, 3.9V, 6.2V