# 9081C-12-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 9081C-12-00
- **Manufacturer:** Coto Technology
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/9081c-12-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/9081c-12-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 24 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 400 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1 VDC
- **Operate Time:** 1 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Release Time:** 1.5 ms
- **Switching Voltage:** 175VAC, 175VDC - Max