# 8Z-26.000MAHQ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8Z-26.000MAHQ-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8z-26-000mahq-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8z-26-000mahq-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/88/7-/14/887-1487-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/88/7-/11/887-1142-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)