# 8Y38472012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8Y38472012
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8y38472012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8y38472012#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/88/7-/23/887-2394-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 38.4 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)