# 8N4QV01LG-0140CDI8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8N4QV01LG-0140CDI8
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8n4qv01lg-0140cdi8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8n4qv01lg-0140cdi8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/56/37/9956376-800-3962-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 155 mA
- **Frequency:** 133.333333MHz, 140MHz, 146.666666MHz, 153.333333MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 10-CLCC (7x5)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 2.375V ~ 2.625V