# 8L21-24-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8L21-24-10
- **Manufacturer:** Coto Technology
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8l21-24-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8l21-24-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/89/67/12896734-306-1019-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NC (1 Form B)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Features:** Electrostatic Shield
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2 VDC
- **Operate Time:** 0.5 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Release Time:** 0.5 ms
- **Switching Voltage:** 200VAC, 200VDC - Max