# 8F515LC13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8F515LC13
- **Manufacturer:** Conntek
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8f515lc13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8f515lc13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 5-15P
- **2nd Connector:** IEC 320-C13
- **Color:** Gray
- **Cord Type:** SJTW
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Length:** 8.00' (2.44m)
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 16 AWG