# 8A1051C-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8A1051C-Z
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8a1051c-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8a1051c-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 10.50mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** 1/4-40
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 25mA (DC)
- **Features:** Sealed - Flux Protection
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 6.50mm Dia
- **Switch Function:** On-Off-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 20 V