# 89PR200LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 89PR200LF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/89pr200lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/89pr200lf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/10/12061000-987-1159-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 20
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 200 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.750" x 0.190" Face (19.05mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%