# 893-18MMX55M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 893-18MMX55M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/893-18mmx55m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/893-18mmx55m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/38/15323821-3M160790-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
- **Backing, Carrier:** Scotchpro聶 Film
- **Color:** Clear
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Filament
- **Thickness:** 0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 0.71" (18.00mm)