# 890283425002CS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 890283425002CS
- **Manufacturer:** Würth Elektronik
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/890283425002cs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/890283425002cs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/86/2144866-732-5905-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V