# 880-24MMX55M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 880-24MMX55M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/880-24mmx55m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/880-24mmx55m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
- **Backing, Carrier:** Scotchpro聶 Film
- **Color:** Clear
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Filament
- **Thickness:** 0.0077" (7.7 mils, 0.196mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 0.94" (24.00mm) 15/16"