# 861400102YO6LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 861400102YO6LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/861400102yo6lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/861400102yo6lf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/31/24/5931244-609-6413-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Breakaway
- **Contact Finish:** Gold or Gold, GXT聶
- **Contact Finish Thickness:** 29.5碌in (0.75碌m)
- **Contact Length:** 0.276" (7.00mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Height:** 0.102" (2.60mm)
- **Insulation Material:** Thermoplastic
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 0.496" (12.60mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Shrouding:** Unshrouded
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 1000V