# 858-004-10SRSS4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 858-004-10SRSS4
- **Manufacturer:** NorComp Inc.
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/858-004-10srss4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/858-004-10srss4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.394" (10.00mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Receptacle, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 4A
- **Fastening Type:** Threaded
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Orientation:** A
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Material:** Stainless Steel
- **Shell Size:** M12-4
- **Shielding:** Shielded
- **Termination:** Solder Cup
- **Voltage Rating:** 250V