# 8501RS42V24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8501RS42V24
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8501rs42v24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8501rs42v24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 300VAC, 30VDC - Max