# 84WR500KLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 84WR500KLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/84wr500klf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/84wr500klf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/7-/18/987-1808-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 12
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 500 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Surface Mount
- **Tolerance:** ±10%