# 83YR50KLFTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 83YR50KLFTB
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/83yr50klftb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/83yr50klftb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.270" x 0.200" Face (6.86mm x 5.07mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%