# 83YR500LFTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 83YR500LFTB
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/83yr500lftb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/83yr500lftb#rfq
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 500 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.270" x 0.200" Face (6.86mm x 5.07mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%