# 8312/12HL-118
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 8312/12HL-118
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/8312-12hl-118
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/8312-12hl-118#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 39.4 CFM (1.10m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 43.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 4 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 32.00mm