# 82R1A-R22-A13L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 82R1A-R22-A13L
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/82r1a-r22-a13l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/82r1a-r22-a13l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.866" (22.00mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** M10 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance (Ohms):** 5k
- **Resistive Material:** Cermet
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Hook
- **Tolerance:** ±10%