# 82A0112-18-9-E609
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 82A0112-18-9-E609
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/82a0112-18-9-e609
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/82a0112-18-9-e609#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 259/42
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.064" (1.63mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.004" (0.09mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 18 AWG