# 82A0111-16-9CS3017
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 82A0111-16-9CS3017
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/82a0111-16-9cs3017
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/82a0111-16-9cs3017#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 259/40
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.079" (2.01mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.004" (0.09mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG