# 82A0111-12-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 82A0111-12-6
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/82a0111-12-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/82a0111-12-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 665/40
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.121" (3.07mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.006" (0.15mm)
- **Jacket Color:** Blue
- **Length:** 2000.0' (609.6m)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 12 AWG